اولترافیلتراسیون در اصل فیلتراسیون با فشار پایین است بنابراین انرژی مصرفی آنها کم است. سیستم های UF عمدتا برای تصفیه آب آشامیدنی و یا پیش تصفیه قبل از اسمز معکوس به منظور حذف کدورت، جامدات معلق، ویروس، رنگ و برخی مواد آلی به کار برده می شود. مخصوصا در مواردی که کدورت و SDI آب زیاد و به صورت ذرات کلوئیدی است و صرفا با فیلتر شنی و فیلتر میکرونی به تنهایی ، قابل حذف و کاهش ، جهت ورود به ممبرانهای RO نمی باشد .
اولترافيلتراسيون تكنولوژي جداسازي توسط ممبران است كه بر مبناي غشاء نيمه تراوا جهت جداسازي محلول هاي حاوي تركيبات مفيد و غير مفيد به كار برده مي شود. اختلاف فشار، نيروي محرك جريان، جهت عبور از ميان غشاي ممبران مي باشد. ساختار نامتقارن ممبران هاي UF باعث جدا شدن ذرات بزرگتر از وزن مولكولي ممبران و باقي ماندن آنها در سطح ممبران مي‌شود در حاليكه ذرات كوچكتر از ميان ساختار ممبران عبور مي‌كنند. فيلتراسيون، پالايش، جداسازي و تغليظ محلول زماني كه غلظت مواد باقيمانده بر سطح ممبران افزايش پيدا مي‌كند به پايان مي‌رسد. ممبران‌هاي (PVDF) UF ممبران‌هايي جديد با بافت تو خالي جهت جداسازي، فيلتراسيون و تغليظ مواد مي‌باشند. قطر داخلي بافت‌ها تقريباً mm 0.8-0.7 و قطر خارجي آن هاmm 1.3-1.1 است. ميزان وزن جداكننده مولكولي از dalton 100000-1000 و بافت هاي ممبران پوشيده شده توسط پوشش رزيني اپوكسي (pack ) می باشد. در اين روش كلوئيدها، پروتئين‌ها، مواد ميكروبي بيماري‌زا و مولكول‌هاي آلي بزرگ جداسازي مي شوند. همچنين از اين فرآيند در عمليات تصفيه، تغليظ و تفكيك مي توان استفاده كرد ..

کاربردها:
زلال سازی و حذف کدورت آب های سطحی
حذف رنگ از آب آشاميدني
تهيه آب آشاميدني با كيفيت مناسب
تصفیه پساب‌هاي صنعتي و کشاورزی
حذف آلاینده های آلی از آب
گند زدايي آب‌هاي سطحي و زيرزميني
پیش ‌تصفيه سیستم اسمز معکوس (R.O )
تهيه آب مورد نياز جهت صنايع توليد نوشيدني‌ها، داروسازي‌ها، صنايع لبني، بيوتكنولوژي و نيمه رساناها

مشخصات فنی
ظرفیت دستگاه بین 1 تا 10000 متر مكعب در شبانه‌ روز
واحد پيش‌ تصفیه شامل هيدرو سيكلون / فيلتر نوكس / فيلترهاي شني و كربن اكتيو از جنس استيل/ فايبر گلاس / كربن استيل
واحد تزریق مواد شيميايي شامل تزريق مواد ضد رسوب ، كلر و …
واحد اصلي تصفيه شامل پمپ‌هاي مربوطه، فیلترهای الترا فيلتراسيو (UF )، محفظه تحت فشار از جنس FRP
اجزاء كنترل هيدروليكي و الكترونيكي شامل فشار سنج، جريان سنج، كنترل اتوماتيك (PLC ) و …
لوله‌ كشي‌ها از جنس PVC-U
شاسي استنلس استيل / كربن استيل پوشیده شده با رنگ اپوكسي

صفیه آب به روش اولترافیلتراسیون

یکی از روش های تصفیه آب استفاده از فیلتر UF می باشد. این روش تصفیه اولترافیلتراسیون نامیده می شود. در تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون ابتدا توسط فیلترهای پیش تصفیه کلیه گل و لای و ذرات بزرگ مانند شن و ماسه حذف می شوند. این مرحله بر کیفیت غشای فیلتر UF برای تصفیه آب تاثیر می گذارد. سپس تکنولوژی بکار رفته در فیلترهای UF به گونه ای است که آب باید از روزنه هایی به قطر ۰٫۱ میکرون عبور کند. در این فیلتر لوله هایی با قطر ۰٫۱ میکرون قرار داده شده است که به هنگام عبور آب از آنها ذرات کوچکتر از ۰٫۱ میکرون از آن عبور کرده اما ذراتی مانند کلوئید ها , عوامل بیماری زا , آلایندهای شیمیای و … نمی توانند عبور کنند. روزنه های این فیلتر بعد از مدتی دچار گرفتگی می شوند بنابراین هر چند وقت یکبار باید باز شود تا مواد انباشته شده از روزنه های فیلتر کنار رود. فیلترهای UF جایگزین مناسبی برای روش های لخته سازی یا انعقاد هستند. یکی از مزایای این روش این است که با جریان طبیعی آب فرآیند تصفیه آب را انجام می دهد. روش اولترافیلتراسیون برای تصفیه آب به گونه ای است که تمام ناخالصی ها و آلاینده های شیمیایی که از آب جدا شده اند را به فاضلاب منتقل می کند.

اولترافیلتراسیون

مزایای استفاده از فیلتر UF

  • این فیلتر برای از بین بردن مولکول و ذرات سنگین و لخته شده در آب بسیار موثر است
  • این روش را می توان برای فرآیند لخته سازی و انعقاد برای تصفیه آب یا به صورت ترکیبی با روش های دیگر استفاده کرد.
  • در سیستم های صنعتی و پیشرفته قبل از دستگاه اصلی برای کاهش فشار واستفاده بهینه از دستگاه به کار می رود.
  • برای محافطت از فیلتر ممبران از این فیلتر استفاده می شود به دلیل اینکه حجم ذرات ورودی به فیلتر ممبران را کاهش می دهد.
  • برخی از سیستم های با تکنولوژی اولترافیلتراسیون به گونه ای طراحی شده اند که در ساعات معینی از روز سیستم به طور خودکار شسته و تمیز می شود.
  • سیستم UF این قابلیت را دارد که ناخالصی های جدا شده از آب را به فاضلاب منتقل می کند.
  • دستگاه تصفیه آب به روش UF فضای کمی را اشغال می کند به دلیل اینکه نیازی به مخزن تصفیه آب ندارد.
  • در مرحله پیش تصفیه آب خانگی نیازی به کلر آب و یا ازن نمی باشد بنابراین آسیبی به فیلتر ممبران وارد نمی شود.
  • مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد.

تفاوت اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون

در روش اولترافیلتراسیون نیازی به فشار بالای آب نیست بنابراین نیازی به مخزن ذخیره سازی آب نمی باشد. همچنین دقت این فیلتر ها در حد ۰٫۰۱ میکرون است اما در حالی که دقت فیلتر ممبران برای اسمز معکوس یک ده هزارم میکرون است بنابراین آب ورودی به ممبران باید فشار زیادی داشته باشد به همین دلیل برای تامین فشار آب ورودی نیاز به پمپ تصفیه آب دارد. منافذ غشای فیلتر UF  نسبت به ممبران فرآیند اسمزمعکوس برزرگتر است بنابراین فیلتر UF قادر است مواد جامد بزرگتر موجود در آب را حذف کند. علاوه براین در فرآیند اسمزمعکوس علاوه بر پمپ به مخزن ذخیره آب هم نیاز است. اما لازم به ذکر است که از فیلتر UF در دستگاه تصفیه آب به عنوان محافظ فیلتر ممبران استفاده می شود به دلیل اینکه کلیه میکرو ارگانیسم های آب را حذف می کند. بنابراین روشی مطمئن برای پیش تصفیه فرآیند اسمزمعکوس به شمار می رود.

فرآیند تصفیه آب به روش UF